Spring naar content

Werken aan vruchtbaarheid

Werken aan vruchtbaarheid

Werken aan vruchtbaarheidHet Homeopathisch Artsencentrum Utrecht heeft sinds 2011 een fertiliteitspoli. In deze poli werken negen artsen voor homeopathie samen om stellen die moeilijk zwanger kunnen worden op een natuurlijke wijze te behandelen met homeopathie.

 

Door Lilian Peters, klassiek homeopaat en redactielid

 

Wat is dat eigenlijk, een homeopathische fertiliteitspoli? Nieuwsgierig geworden door de informatie op de website maak ik een afspraak met Alex Leupen en Mary van der Steur, beiden als arts voor homeopathie werkzaam in het centrum. Het Homeopathisch Artsencentrum Utrecht, kortweg HAU , is gevestigd in een verbouwde loods aan de buitenkant van Utrecht en ligt tamelijk onopvallend tussen de woonhuizen in. Maar als ik door de glazen deuren het centrum binnenstap, word ik aangenaam getroffen. Ik kom in een grote, hoge ruimte, met vrolijk beschilderde wanden en deuren waarachter de artsen hun patiënten ontvangen. Ik meld me bij de houten balie en kijk ondertussen uit op een weelderige binnentuin met een vijvertje. Als dat geen vruchtbare aanblik is!

 

Alex Leupen en Mary van der Steur ontvangen me in een van de kleurrijke kamers. Het idee voor de fertiliteitspoli, vertellen ze, is onder andere ontstaan door ervaringen met patiënten die niet specifiek voor een vruchtbaarheidsbehandeling kwamen. ‘Het ging om vrouwen die we behandelden voor uiteenlopende klachten als eczeem of migraine, en die daarnaast al lange tijd een kinderwens hadden. Tijdens de behandeling werden ze ineens ook zwanger. Dat was eigenlijk een onbedoelde bijwerking, die wel heel welkom was. Daarnaast waren er stellen met een zwangerschapswens bij wie medisch niets aan de hand was. Maar om de een of andere reden vond er geen synergie plaats tussen man en vrouw. Als je de man dan ook ging behandelen, ook al had hij geen lichamelijke klachten, en zocht je een homeopathisch geneesmiddel uit die bij zijn constitutie past, dan werd de vrouw binnen twee of drie maanden zwanger. Dat kwam regelmatig voor in onze praktijk. Toen hebben we gezegd: kunnen we dit niet gericht gaan aanbieden?’

 

Hoe werkt de fertiliteitspoli?
Alex Leupen: ‘In principe doen alle artsen van het centrum mee. Elke twee of drie maanden doen we een avond “fertiliteit”. We bespreken dan de succesvolle voorschriften zodat we van elkaar kunnen leren. We bespreken ook de patiënten bij wie de behandeling nog niet is aangeslagen. Dan kijken we samen welke mogelijkheden er nog zijn. Vruchtbaarheid is hier echt een aandachtspunt.’ Mary van der Steur: ‘We hebben een klein protocol ontwikkeld voor voedingssupplementen die we mannen en vrouwen kunnen adviseren. Bekend is bijvoorbeeld dat carnitine heel belangrijk is om de beweeglijkheid van de spermatozoa te verhogen.’ Leupen: ‘We zijn natuurlijk als artsen voor homeopathie bezig om een heel specifiek homeopathisch geneesmiddel uit te zoeken dat past bij het verhaal van de patiënt. Maar wanneer je vitamine C en E en visolie aanbiedt zónder homeopathie, dan blijkt de vruchtbaarheid al enorm toe te nemen. Wij willen dan ook een ”kansvergrotend” pakket aanbieden met homeopathische en orthomoleculaire ondersteuning, zowel voor de man als voor de vrouw.’


Wordt er ook onderzoek gedaan in de poli? 
Van der Steur: ‘Nee, wij doen zelf geen onderzoek. De mensen die hier komen, hebben vaak al de nodige onderzoeken achter de rug. Als dat niet zo is, vragen wij ze om wat dingen na te laten kijken. Sowieso vragen we om een spermaonderzoek. Als mannen geen levensvatbaar sperma hebben, kunnen wij ook niets doen. Er zijn natuurlijk altijd mannen die de bof hebben doorgemaakt of als kind lymfeklierkanker hebben gehad en met chemotherapie zijn behandeld.’

 

Werken aan vruchtbaarheidHoe komt het dat verminderde vruchtbaarheid in deze tijd zo speelt?
Van der Steur: ‘Een van de belangrijkste redenen hiervoor is dat vrouwen veel te laat beginnen met zwangerschap. De mensen die wij zien, zijn vaak midden dertig. Dan is de kans op een zwangerschap al behoorlijk afgenomen. Je begint met een achterstand.’ Leupen: ‘Ik had van de week een vrouw op consult, ze is 38 en bezig met kunstmatige inseminatie. Na zo’n behandeling slaapt ze een week niet. Ze is er nu al twee jaar mee bezig en volkomen uitgeput. Deze vrouw heeft het gevoel dat ze elke maand een examen moet maken en er steeds opnieuw voor zakt. Stress is een groot probleem bij zwanger worden. Die stress komt in dit geval elke maand terug.’

 

Het is bekend dat levensstijl ook een grote invloed heeft op de vruchtbaarheid van mensen.
Leupen: ‘Het blijkt dat bij mannen die normaal sperma hebben, roken en alcohol een enorme verlaging geeft van de fertiliteit. Ook bij weekenddrinkers. Die mannen gaan op vrijdag en zaterdag enorm zuipen, maar ze weten niet dat ze vervolgens zes weken lang verminderd vruchtbaar zijn. En vaak drinken ze het volgende weekend weer, dus zijn ze eigenlijk doorlopend subfertiel.’
Van der Steur: ‘De kans op zwangerschap is veertig procent groter als beide partners helemaal geen alcohol drinken. Want zelfs een klein beetje alcohol is al van grote invloed op de vruchtbaarheid, niet alleen dat binge drinking.’

 

Kun je vrouwen die al bezig zijn met een vruchtbaarheidsbehandeling ook nog behandelen met homeopathie?
Leupen: ‘Wij behandelen altijd de energie van de patiënt. Je ziet dat mensen er beter uitkomen, meer in balans, psychisch sterker, minder uitgeput. Als mensen meer energie overhouden, is de kans op bevruchting ook veel groter. Als je in het rood staat, kun je ook niet zwanger worden.’ Bezoek voor meer informatie over de fertiliteitspoli van het Homeopathisch Artsencentrum Utrecht www.homeopathieutrecht.nl. •

 

Uit: Homeopathie Magazine April 2012

 

Echinacea purpureaHelp je mee de homeopathie in Nederland toegankelijk te houden?

 

Word dan lid van de Vereniging Homeopathie!

 

Als lid ontvang je:

 

Meer informatie

Attentie: In verband met onze feestdagensluiting worden bestellingen die na dinsdag 22 december zijn geplaatst en betaald vanaf 6 januari verzonden.