Man in beweging

Elsbeth Visser past als sportarts in Ouderkerk aan de Amstel met regelmaat homeopathie toe. ‘Arnica, Hypericum en Bryonia zijn bij uitstek geschikt in de sport’, vertelt ze. ‘Word je een dagje ouder, dan adviseert ze om wat meer hersteltijd in te bouwen. Als je maar in beweging blijft’.

Tekst: John Reijnders

‘De zweepslag is de klassieker onder de mannenklachten’, vertelt Visser. ‘Vanaf veertig jaar neemt deze klacht exponentieel toe. Dat geldt trouwens voor alle blessures die te maken hebben met het bewegingsapparaat. Terwijl een jonge sporter acute schade oploopt, is bij de oudere sporter vaker sprake van overbelastingsletsel. Bij een zweepslag is de sporter even klaar met lopen. Dus niet meer belasten, rekken of masseren, maar intapen, zwachtelen, ondersteunen, rusten én Arnica nemen!’

Achillespees

Voor Visser is het logisch dat de ouder wordende sporter met leeftijdsgebonden letsels te maken krijgt. Afgezien van een meer bezadigd levensritme krijgt hij met het klimmen der jaren ook te maken met verouderende weefsels, afnemende doorbloeding, drukkere agenda’s, slechtere arbeids- en rustverhoudingen en natuurlijk overgewicht. ‘Allemaal factoren die een rol spelen. Op je twintigste kun je zonder warming-up het veld op en dat vindt de achillespees best’, lacht Visser. ‘Maar wanneer je vijftig bent en de hele week in de auto of achter je bureau hebt gezeten en je gaat dan het veld op, dan vindt je achillespees dat niet leuk.’ Meteen zet zij een fabeltje recht. ‘Het rekken van de achillespees heeft geen zin, daar is die niet voor gemaakt. De achillespees is de kabel die het boeltje bij elkaar houdt.’

Gek idee

De sportarts is een sportvrouw in hart en nieren. Niet dat zij op topniveau heeft gespeeld, zoals zij het zelf verwoordt, maar zij heeft wel altijd enthousiast aan zwemmen, toerfietsen en volleybal gedaan. Visser is onder andere twee jaar de teamarts geweest van het Nederlandse damesvolleybalteam en vijftien jaar clubarts bij de Amsterdamse voetbalclub AMVJ. Haar goed gevulde sporttas staat altijd klaar om mee naar een
training of wedstrijd te gaan. De sportarts en gecertificeerd verslavingsarts heeft lokaal de reputatie dat wanneer ‘alle artsen’ het niet meer weten, zij nog wel eens een gek idee kan hebben. Visser: ‘Bij acute letsels op het veld gebruik ik meestal homeopathische middelen. Ik heb ze altijd bij de hand en kan er vrijwel alle acute dingen mee oplossen.’ Als student Medicijnen scheurde Visser haar enkelbanden tijdens het volleyballen. De artsen opereerden haar en vertelden dat het sporten afgelopen zou zijn. Echter, zij volleybalt nu nog steeds. Ook toen zij twee jaar later een kruisband scheurde, kon haar dat niet van het sporten afhouden. Omdat zij vond dat de toenmalige medische aanpak beter kon, besloot Visser sportarts te worden. Via een vriendin had homeopathie al haar interesse gewekt, maar toen zij haar hond met homeopathie kon helpen, wilde de arts dat ook bij mensen kunnen toepassen. Daarom besloot zij zich in homeopathie te verdiepen. ‘Ik heb de homeopathieopleiding niet afgemaakt, maar het beperkt tot mijn vakgebied. Een sportarts moet begrijpen hoe tot een remediekeuze te komen en hoe het werkt. Kortom, wat van toepassing is op de sportklachten die bij mij over de drempel komen.’

Spinnenletsel

Visser vertelt over een speciale casus en krijgt weer kippenvel. ‘Een sportvrouw – het had ook een man kunnen overkomen – kwam met lage rugklachten, een whiplash in de onderrug. Ze was tijdens het sportklimmen naar beneden gedonderd. Je kent het wel: tegen een rots klauteren en om de vijf meter een zekering in de rotswand slaan. Tijdens dit klimmen schoot een zekering los en viel zij naar beneden tot de volgende zekering de klap opving en vervolgens weer losschoot. Uiteindelijk hing zij bekneld aan het touw met één been omhoog en de romp horizontaal, het touw om haar been geslagen. Als eerste diende ik te begrijpen wat er gebeurd was, want die vrouw had er al maanden last van en was inmiddels arbeidsongeschikt. Zij moest veel liggen, ondervond hevige pijnen, maar op een röntgenfoto was niets te zien. Ik doorliep het rijtje weefsel- en traumadiagnoses.

Whiplash is een verrekking van het hele bandapparaat van de wervelkolom: het kan botcontusie geven in de wervellichamen, het geeft rekking op de dura (het harde hersenvlies – red.) en op de uittredende wortels. Ook is er schade aan andere weefselcomponenten. Toen ben ik gaan puzzelen, kijkend naar haar klachtenbeeld in combinatie met haar bijzondere karaktereigenschappen. Dat is voor mij een intellectuele uitdaging.’ Elsbeth Visser kijkt er blij bij. ‘Uiteindelijk kwam ik op grond van haar klachten en haar persoonlijkheid uit bij Tarentula cubensis, dat is een spin! Het was ook echt een spinnenletsel, zij hing aan een draadje. Ik heb haar dat gegeven en sindsdien is het herstel ingetreden.’

Arnica en bryonia

Juist in de sportgeneeskunde zijn homeopathische traumamiddelen goed toepasbaar, stelt Visser. ‘Ik heb altijd een uitgebreide apotheek met traumamiddelen bij me die goed van pas komen. Arnica, Hypericum en Bryonia zijn bij uitstek geschikt in de sport, omdat deze vaak worden toegepast bij kneuzingen, spierletsels of overbelasting: de middelen zijn ook toepasbaar bij acute letsels, en in hoge potenties bij late gevolgen van letsel. Van een ribkneuzing heeft een sporter zes tot acht weken last bij het bewegen of ademhalen, en afhankelijk van de sport kun je een heleboel dingen niet. In deze situatie pas ik Bryonia toe.’

Leeftijd

De ouder wordende sporter loopt meer risico skeletklachten te krijgen door osteoporose (botontkalking), pre-artrose (het dunner worden van kraakbeen) of artrose (gewrichtsslijtage). Visser: ‘Spieren en gewrichten worden stijver en vragen om meer tijd tijdens de warming-up. Peesklachten ontstaan doordat het doorbloedingsniveau bij ouderen afneemt en het metabolisme vertraagt. Belast de oudere sporter zijn achillespees met rennen, springen, skiën of wandelen, dan vraagt deze een langere warming-up om de doorbloeding te bevorderen. Homeopathische middelen helpen hierbij, maar dat wisselt per individu. Neem Rhus toxicodendron, dit past goed bij meer belastinggerelateerde klachten van het bewegingsapparaat, bijvoorbeeld door veroudering van de gewrichten.

Wanneer er sprake is van ernstige letsels verwijs ik door voor chirurgisch herstel: stuk is stuk.  Acupunctuur kan weer goed helpen bij hardnekkige pijnen of dystrophische beelden, daar is in de reguliere zorg ook geen goede behandeling voor. Een sporter die traint om beter te worden vraagt het uiterste van zijn lichaam. Daar is het ook op gebouwd, maar dan moet het lichaam wel de tijd krijgen om die prikkel te verwerken. Ben je wat ouder, dan hebben weefsels meer hersteltijd nodig vóór de volgende krachtsinspanning: als je ouder dan veertig bent, reken dan een dag extra. Ook de oudere sporter dient zijn spierspanning te onderhouden. Dat is belangrijk om te kunnen blijven doen wat je wilt. Maar besef dat je niet meteen alles kunt. Bouw je rust in. De jongeling kan élke dag vlammen, maar als je wat ouder bent, is dat óm de dag en daarna om de twéé dagen. De andere dagen kies je een andere activiteit. Mijn credo is: blijf in beweging, use it or loose it! Simpel.’

Gelezen in Homeopathie Magazine april 2014


Homeopathische middelen worden gekozen op basis van een totaalbeeld van de klachten. Dit artikel is niet geschikt als zelfhulp. Raadpleeg een homeopaat om een passend homeopathisch middel te vinden.

Vind hier een homeopaat bij jou in de buurt >