Je kinderwens loslaten – als zwanger worden niet lukt

Je kinderwens loslaten

Het verdriet over het uitblijven van zwangerschap kan groot zijn, evenals de impact van een vruchtbaarheidsbehandeling. Klassiek homeopaat en jungiaans psycholoog Ina van Andel behandelt stellen met een (nog) niet vervulde kinderwens. ‘De kans op zwangerschap wordt groter als het hoofd en het hart samenwerken.’

Door Manon Bruins-Maathuis, klassiek homeopaat en redactielid

‘Veel mensen denken dat rouw pas om de hoek komt kijken als definitief vaststaat dat er geen zwangerschap mogelijk is’, vertelt Ina van Andel. ‘Dat is niet het geval. Rouwverwerking zet ik al in bij het eerste consult, als een stel komt praten over een kinderwens die nog niet op natuurlijke wijze in vervulling is gegaan. Beeldvorming is een belangrijk onderdeel van de behandeling. “Waarom wil je eigenlijk zwanger worden?” is een van de belangrijkste vragen die ik stel. En: “Wat heb je als mens te bieden aan een kind?” Soms tref ik hier al hindernissen aan die een zwangerschap blokkeren. Bijvoorbeeld als de kinderwens niet vanuit het hart komt, maar vanuit het hoofd; als iemand moeder wil worden, omdat ze daar nu eenmaal de leeftijd voor heeft, of omdat het van haar verwacht wordt.’

Beeldvorming

‘Patiënten brengen hun kinderwens tot uitdrukking door middel van beelden, bijvoorbeeld door alvast een geboortekaartje te maken. Je vóélt dat je toe bent aan een kindje. Je ervaart dingen in je lijf, je ziet beelden voor je; over een gezin, over dat kindje, over jou als moeder. Die ervaringen kunnen mensen verwoorden of verbeelden door te tekenen of te schilderen. Sommige paren stoppen deze beeldvorming als er een regulier traject wordt ingezet, want dan moet er vanuit het verstand gekeken worden naar vruchtbaarheid. Naar oplossingen, naar techniek, naar medicatie. Dan raken mensen soms ver verwijderd van de eerste beelden en gevoelens die ze hadden. En die verwijdering kan een enorme belemmering vormen om zwanger te raken. Als ik mensen dat eerste gevoel weer kan laten beleven, dan werken het hoofd en het hart samen en is de kans op zwangerschap vele malen groter. Dan is er een werkbaar terrein gecreëerd.

Een voorbeeld. Ik had een lesbisch stel in de praktijk dat een kinderwens had. En er was een zaaddonor die wilde helpen. Dat was nogal een gedoe. De zaaddonor moest het sperma in een potje bewaren – dat kan maar korte tijd – en er van A naar B mee rijden. De vrouwen moesten ervoor zorgen dat zij ook op tijd bij B waren. En dan snel weer terug met het sperma om het in te brengen. Dat ging tweeëntwintig keer fout. We zijn toen gaan praten over hoe vrouwen het zaad van hun man ontvangen. Daar hoort opwinding bij, passie, het gevoel samen voor een kindje te gaan. Ze keken me sprakeloos aan: o jee, ze heeft het over seks. Ze wisten zich er geen raad mee. Maar bij de volgende overdracht hadden ze er rekening mee gehouden en toen waren ze zwanger. Ook daar was de hartsverbinding nodig, in plaats van een race tegen de klok.’

Onvruchtbaarheid

‘Onvruchtbaarheid bestaat niet alleen op fysiek niveau, maar ook op emotioneel of sociaal niveau. Met de homeopathische geneesmiddelen en het consult raken patiënten ervan bewust op welk niveau ze hun onvruchtbaarheid kunnen aanpakken. Ik werk een paar maanden per jaar in een ziekenhuis in Afrika. Ik kreeg een man op consult die al heel lang werd behandeld vanwege steriliteit. In Afrika is het zo dat als je geen kinderen krijgt, je ook geen toekomst hebt. Die man zat in een rouwproces en stond aan de vooravond van een echtscheiding; zijn vrouw wilde haar toekomst veiligstellen. Wat bleek? Jaren terug had de man met zijn huidige vrouw een zoontje gehad dat op tweejarige leeftijd was overleden. Zijn angst om weer een kind te verliezen zat zo diep weggedrukt dat hij er onvruchtbaar door werd. Met het homeopathische geneesmiddel Ignatia is zijn verdriet behandeld. Een jaar later zag ik hem weer, met een klein babyjongetje op de arm.’

Eigenwaarde

‘Homeopathie kan ingezet worden naast een regulier vruchtbaarheidstraject. Veel mensen voelen zich falen als ze naar het ziekenhuis moeten om zwanger te raken. Er is verdriet over het feit dat ze niet in staat zijn om op natuurlijke wijze zwanger te worden. Het is rouwen om wat er niet is in je lijf of in je leven. Dat verdriet en die rouw kun je met homeopathie oppakken, zodat het gevoel voor eigenwaarde terugkomt en de vrouwen ook echt klaar zijn voor het moederschap.’

Rouw

‘Soms komen vrouwen op consult met een rouwvraag: “Ik had graag kinderen gewild, maar het is niet gelukt.” Het rouwproces kun je ondersteunen met homeopathische geneesmiddelen, en door richting te geven op het gebied van zingeving. Daarnaast help ik mensen om hun ongebruikte talenten te ontdekken. De talenten die ze hadden kunnen ontwikkelen met een kindje. Dan krijgt ook dat niet-geboren kindje een soort zin; je ziet de geboorte van een nieuw leven in je eigen leven. Meestal komen patiënten op consult, omdat er iets in hun leven is waar ze zich ongelukkig over voelen, zonder precies te weten wat het is. Er zijn allerlei fysieke problemen, er is een soort spanning.

Een voorbeeld. Een jong stel koos ervoor om op natuurlijke wijze aan een kindje te beginnen. Dat bleek niet te gaan, omdat de man onvruchtbaar was. Toen de vrouw later vanwege migraine in de praktijk kwam, duurde het even voordat duidelijk was dat ze verdriet had over de onvervulde kinderwens. Toen dat helder was, is ze met haar partner op consult gekomen. Hun communicatie was onduidelijk geworden doordat ze het verdriet niet benoemden. Het was belangrijk dat ze uitspraken wat ze werkelijk voelden. Toen ze dat eenmaal deden, zijn ze hun leven anders gaan inrichten. Ze hebben een petekind van wie ze mogen genieten. En ze hebben besloten dat ze echt niet het ziekenhuistraject in willen gaan. De migraine van de vrouw bleek gestold verdriet, die na homeopathische geneesmiddelen en enkele consulten overging. Na jaren samenwonen, hebben ze besloten te gaan trouwen.’ •

Ina van Andel is klassiek homeopaat en kunstzinnig dynamisch coach. Ze integreert jungiaanse psychologie en counseling in haar praktijk. Ze wordt regelmatig als docent uitgezonden door Homeopaten zonder Grenzen.
Ina van Andel heeft bijna 30 jaar haar praktijk in Goudswaard.
Bezoek voor meer informatie www.inavanandel.nl .

Uit: Homeopathie Magazine April 2012