Huid en dier

Dieren met huidklachten

Dierenhomeopaat Ellen Snaauw behandelt voornamelijk honden, katten, konijnen en cavia’s. Ellen bezoekt haar patiëntjes aan huis: ‘Belangrijk bij de behandeling van dieren is dat je ze ziet in hun eigen omgeving. Anders zijn ze vaak te gestrest. Huidklachten zijn over het algemeen goed te behandelen. Belangrijk is wel dat je de oorzaak ook echt aanpakt.’

Tekst: Manon Bruins

Wat veroorzaakt huidklachten bij dieren?

Ellen: ‘Verkeerde voeding speelt vaak een rol. Dieren kunnen soms niet goed tegen toevoegingen in hun voer. Daar krijgen de darmen last van en dat veroorzaakt huidjeuk. Tekorten zorgen voor een slechte vacht en het sneller ontstaan van wondjes. Wat ook niet helpt zijn de anti-parasitaire middelen die frequent worden gegeven. Deze zorgen voor een opstapeling van toxines in het lichaam; ook dat zie je vaak terug in huidklachten. Een andere factor is stress of onrust in huis. Dieren gaan dan op hun pootjes bijten waardoor endorfinen vrijkomen. Endorfinen geven tijdelijk een prettig gevoel. Dieren krabben dan ook aan hun huid, waardoor wondjes ontstaan. Diverse allergieën kunnen een rol spelen.

Wat ook geregeld voorkomt zijn slecht genezende wonden na een gevecht, auto-immuunziekten (onder andere door medicatie of vaccinaties), of huidklachten door mentale problemen. Denk aan dieren die niet goed met elkaar overweg kunnen. Soms worden dieren ziek van gebrek aan vrijheid. Dat zie je weleens bij paarden die te lang op stal staan, bij honden die te lang eenzaam opgesloten zitten in huis, of katten die slechts in één kamer mogen leven. Het baasje kan het dier letterlijk en figuurlijk te veel op de huid zitten. Ten slotte kunnen dieren ook het verdriet en de stress van de eigenaar delen en overnemen. In mijn behandeling ben ik dus gericht op het onderzoeken van de bron van de huidklachten en die wegnemen.’

Zwarte labrador met hotspot

‘Ik werd geroepen bij een zwarte labrador met hotspot (lokale ontsteking van de huid). Bij deze hond zaten de plekken op de wangen en op de nek, vanaf de rugzijde. De klachten waren ontstaan in de zomer bij warm weer na het zwemmen. De hond bleef maar krabben en de wonden scheidden pus uit. Ondanks de behandeling van de dierenarts werd het erger. De wonden breidden zich uit, het dier werd lusteloos en kreeg een doffe vacht. Ik heb verschillende homeopathische middelen ingezet. In dit geval had de hond ook een ander anti-parasietmiddel nodig, op meer natuurlijke basis. Verder waren de brokken niet geschikt: te veel granen en suiker. Vers vlees is meestal uitstekend. Binnen vier weken droogden de wonden op en gingen dicht. Daarna begon de haargroei zich te herstellen. De hond had geen jeuk meer en werd levenslustiger. Na twee maanden was er niets meer van de wonden te zien.’

Cavia met haaruitval

Ik zie ook regelmatig cavia’s op consult. Onlangs kwam er iemand met een wat oudere cavia. Cavia’s hebben snel een tekort aan vitamine C. Verder zijn ze van nature nogal stressgevoelig. Het baasje startte met vitamine C-tabletjes (Beaphar) en het extra geven van vitamine C-rijke voeding (paprika, peterselie, witlof, spinazie, artisjok, sinaasappel). Belangrijk voor het gezond houden van je cavia is ook dat ze voldoende ruimte hebben om te rennen en meerdere schuilplaatsen hebben om stress te reduceren. Verder willen ze graag een maatje om zich heen. Ik heb deze cavia naast de vitamine C ook homeopathische middelen geven ter ondersteuning van de hormoonhuishouding en een middel passend bij oudere dieren. Na een paar weken groeide de vacht grotendeels terug (jonge haartjes), stonden de oogjes weer helder, en kwam de cavia weer aan in gewicht.’

De behandeling van dieren vereist kennis van ras-specifieke ziekten, voeding die past bij de diersoort (soms zelfs bij het ras), kennis van de juiste leefomgeving en omgang met het dier.

www.dierenhomeopathie-hoevelaken.nl

Ellen organiseert twee keer per jaar de cursus EHBO voor dieren.